– figyelmeztet a BME doktorandusz kutatója. További nehézséget okoz a várható termelés előrejelzése. A villamos energia olyan speciális áru, mely termelésének és fogyasztásának – korlátozott tárolhatósága miatt – minden időpillanatban egyensúlyban kell lennie.
A fogyasztói igények napi alakulásának előrejelzése és követése az erőművi termelés menetrendezésével nagy kihívást jelentő feladat. S a napelemek terjedése növekvő bizonytalanságot visz a rendszerbe. A nappálya által meghatározott napsugárzás pontosan kiszámolható, azonban a felhőátvonulás, a front, a köd, a csapadék és más klimatikus folyamatok előrejelzési problémát okoznak. Márpedig a pontatlan erőművi menetrend a teljesítmény-egyensúly felborulásával és a szabályozható erőművek termelésének kényszerű módosításával járhat.
Az időjárásfüggő energiatermelő egységek térnyerése tehát korántsem csak előnyökkel jár.
Az említett menetrendezési probléma azért is jelent komplex kihívást, mert a rendszerirányító egyáltalán nem rendelkezik mérési adattal a mintegy 90 ezer háztartási méretű kiserőműről, ugyanis ezeket nem kell adattovábbító mérővel ellátni. „Ezért szükséges egy olyan megoldás, amely alkalmas háztartási méretű kiserőművi rendszerek termelésének előrejelzésére” – mondta a kutatásait ismertető előadásában a BME-n Sinkovics Bálint.
A hazai villamosenergia-rendszer irányítójának, a Mavir Zrt.-nek mindennap meg kell határoznia a másnapi üzemviteli tervet, melyben megtervezik a várható fogyasztást, megújuló termelést, erőművi menetrendeket. Ennek kiszolgálása érdekében a fotovillamos termelést nagyjából huszonnégy órás időhorizonton kell minél pontosabban megbecsülni.
„A vizsgálataim során a napból érkező, az Országos Meteorológiai Szolgálat által mért direkt sugárzási adatokat elemeztem. A célom a múltbeli adatok összefüggéseit felhasználva javítani az előrejelzés felbontását.” Az adatok közötti térbeli-időbeli kapcsolatot vizsgálva általános statisztikai összefüggést tudott leírni közöttük.
Ez a gyakorlatban a következőt jelenti: amennyiben egy felhő elhaladt az egyik mérő felett, majd 15 perccel később a két kilométerrel távolabb lévő másik felett is, Sinkovics Bálint feljegyezte az eseményt. Többévnyi adatsor felhasználásával egy időbeli késleltetést leíró valószínűségi eloszlást kapott. Tehát ha A és B mérőállomás között félúton van egy napelem, és a két állomás között jellemzően 30 perc az időbeli késleltetés az adatokban, akkor az A mérőnél lévő felhő várhatóan 15 perc múlva lesz a napelem felett.